Dentální hygiena
Dalším členem našeho týmu je dentální hygienistka. Její velice důležitá úloha spočívá ve snaze zabránit nemocem dásní a eliminovat riziko zubního kazu.
Prevence se vyplatí
Dentální hygiena v kombinaci s preventivními prohlídkami je základní formou preventivní péče o Váš chrup. Pravidelnými návštěvami zubního lékaře lze předejít celé řadě komplikací a kvalitně prováděná dentální hygiena dál eliminuje riziko vzniku problému v dutině ústní. Správné čistící techniky a zásady prevence Vám poradí naše dentální hygienistka.
Ošetření dentální hygienistkou
Dentální hygiena zahrnuje především odstranění zubního kamene, plaku, pigmentací a instruktáž čištění zubů, dále dentální hygienistka může leštit výplně zubů, aplikovat dentální šperk či provádět bělení zubů. V průběhu ošetření Vám ukážeme, čeho se při čištění zubů vyvarovat nebo co zlepšit. Vysvětlíme Vám příčinu problému, pomůžeme s nácvikem správné metody čistění zubů i s výběrem vhodných dentálních pomůcek, jakými jsou například mezizubní kartáčky nebo zubní nitě.
Ošetření je bezbolestné, pouze u některých pacientů se může vyskytnout nepříjemný pocit při odstraňování zubního kamene v blízkosti dásně, která je již postižena zánětem.
Odstranění zubního kamene
Zubní kámen není jen estetický problém. Začátkem je nepříjemný dech, povlak na zubech, zarudlé dásně. Pokud se zubní kámen již vytvořil, je třeba jej odstranit. To je možné provést ručně nebo za pomoci ultrazvuku. Dentální hygienistka odstraní zubní kámen důkladně a velmi šetrně pro dásně i zubní sklovinu. Po odstranění zubního kamene následuje přeleštění zubů (polishing), které chrání sklovinu a předchází tak další zrychlené tvorbě zubního kamene.
Nepříjemný dech
Zapáchající dech (halitosis) může být příznakem nemoci, nejčastěji se jedná o určitá onemocnění žaludku, plic, jater nebo dýchacích cest. V mnohých případech však bývá způsoben i zubním kazem nebo parodontitidou. Parodontitida je onemocnění postihující dáseň a kost, ve které zub drží. Příčinou vzniku je především nedostatečná hygiena dutiny ústní. Dochází k odchlípení postižené dásně od zubu, ve vzniklém prostoru se následně hromadí bakterie a plak, který způsobí nepříjemný zápach.
Při uvedeném problému je nutno podrobit se komplexnímu dentálnímu vyšetření a v případě diagnostikování postižení dásně zahájit doporučenou léčbu.